Europejskie Ramy Kwalifikacji
Dzisiejszy świat jest połączony i szybko się zmienia. Wszyscy musimy się zmieniać i stale dostosowywać. Adaptacja wymaga od nas rozwijania nowych umiejętności, nowego know-how i nowych kompetencji.
LifeComp: Europejskie Ramy Kompetencji Osobistych, Społecznych i Umiejętności Uczenia się
W maju 2018 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła zaktualizowane zalecenie w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie. Kompetencje te mają zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia osobistego spełnienia i satysfakcji, rozwoju osobistego i relacji z innymi, uczenia się i utrzymania szans na zatrudnienie. Są one również niezbędne do integracji społecznej i naszego obywatelskiego uczestnictwa w społeczeństwie. Zgodnie z tym zaleceniem, Wspólne Centrum Badawcze (JRC), służba Komisji Europejskiej ds. nauki i wiedzy, we współpracy z Departamentem Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury (EAC), opracowało LifeComp: Europejskie Ramy Kompetencji Osobistych, Społecznych i Umiejętności Uczenia się (2020), obejmujące kompetencje, które ludzie muszą rozwijać przez całe życie i którym nadano różne nazwy, takie jak „umiejętności XXI wieku”, „umiejętności życiowe”, „umiejętności społeczno-emocjonalne”, „umiejętności miękkie” lub „umiejętności przekrojowe”. LifeComp obejmuje 3 obszary kompetencji i 9 konkretnych umiejętności, opisanych na ośmiu poziomach biegłości poprzez przykłady wiedzy, umiejętności i postaw.

EntreComp: Europejskie Ramy Kompetencji Przedsiębiorczości
Rozwój zdolności przedsiębiorczych obywateli i organizacji europejskich jest jednym z kluczowych celów polityki UE i państw członkowskich od wielu lat i jest jedną z ośmiu kluczowych kompetencji w uczeniu się przez całe życie, zawartych w Europejskich Ramach Odniesienia (ERF).
Wspólne Centrum Badawcze, we współpracy z DG ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego, opracowało EntreComp: Ramy kompetencji w zakresie przedsiębiorczości (2016, zaktualizowane w 2018 r.). EntreComp opisuje przedsiębiorczość jako kompetencję na całe życie, identyfikuje elementy, które sprawiają, że ktoś jest przedsiębiorczy i opisuje je w celu ustanowienia wspólnego odniesienia dla inicjatyw zajmujących się uczeniem się przedsiębiorczości.
Ramy obejmują 15 konkretnych kompetencji w 3 obszarach kompetencji, opisanych na ośmiu poziomach biegłości poprzez przykłady wiedzy, umiejętności i postaw. W oparciu o EntreComp, „przedsiębiorczość polega na wykorzystywaniu możliwości i pomysłów oraz przekształcaniu ich w wartość dla innych. Tworzona wartość może być finansowa, kulturowa lub społeczna”.

GreenComp: Europejskie Ramy Kompetencji w zakresie Zrównoważonego Rozwoju
Opracowanie europejskich ram kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju jest jednym z działań politycznych określonych w Europejskim Zielonym Ładzie, jako katalizator promujący uczenie się o zrównoważonym rozwoju środowiska w Unii Europejskiej. GreenComp: Europejskie Ramy Kompetencji w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (2022) to ramy odniesienia dla kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zapewniają one wspólną podstawę dla osób uczących się i wskazówki dla nauczycieli, rozwijając zgodną definicję tego, co pociąga za sobą zrównoważony rozwój jako kompetencja. Odpowiada na rosnącą potrzebę doskonalenia i rozwijania wiedzy, umiejętności i postaw umożliwiających życie, pracę i działanie w sposób zrównoważony i obejmuje 4 obszary kompetencji oraz 12 kompetencji szczegółowych na ośmiu poziomach zaawansowania.
Kompetencje w zakresie zrównoważonego rozwoju mogą pomóc uczącym się stać się systemowymi i krytycznymi myślicielami, a także rozwinąć sprawczość i stanowić podstawę wiedzy dla każdego, kto troszczy się o obecny i przyszły stan planety.

DigComp: Europejskie Ramy Kompetencji Cyfrowych dla Obywateli
DigComp: The Digital Competence Framework for Citizens (2013), opracowany przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, identyfikuje kluczowe elementy kompetencji cyfrowych, przedstawiając przykłady w kontekście edukacji i zatrudnienia. Obejmuje ona 5 obszarów kompetencji i 21 kompetencji szczegółowych, opisanych na ośmiu poziomach biegłości poprzez przykłady wiedzy, umiejętności i postaw. W DigComp kompetencje cyfrowe definiuje się jako „(…) pewne, krytyczne i odpowiedzialne korzystanie z technologii cyfrowych i angażowanie się w nie na potrzeby uczenia się, pracy i uczestnictwa w życiu społecznym”. Definiuje się je jako połączenie wiedzy, umiejętności i postaw” (Zalecenie Rady w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie, 2018). Ramy te pozostają kluczowe dla celów UE w zakresie zwiększania umiejętności cyfrowych i są aktualizowane w celu odzwierciedlenia zmieniającego się charakteru kompetencji cyfrowych. Najnowsza (czwarta) wersja to DigComp 2.2 (2022). Wspiera ona unijny plan działania w dziedzinie edukacji cyfrowej na lata 2021-2027, który z kolei przyczynia się do realizacji priorytetu Komisji „Europa na miarę ery cyfrowej” i Next Generation EU.
